Karawaka - Parafia Świętej Trójcy w Łobżenicy

KARAWAKA Z ŁOBŻENICY

Krzyż znaleziony podczas badań wzgórza świętej Anny. Ten typ krzyża pochodzi z miasta Caravaca w Hiszpanii z przełomu wieków XVI i XVII. Posiada dwie poprzeczki, co upodabnia go do krzyża arcybiskupiego. W Polsce stał się popularny pod koniec wieku XVIII. Łobżenicką karawakę datuje się na połowę XVII wieku, czyli na czas, gdy Łobżenica była miastem protestanckim. Wówczas jeszcze karawaka nie była rozpowszechniona na terenie Polski, jest więc jednym z najstarszych egzemplarzy w naszym kraju. Wierzono, że krzyż ten chroni przed wypadkami i nagłymi zgonami, klątwami, kradzieżami, burzami, piorunami, leczy bezsenność. Wieszało się go na drzwiach wejściowych (od wewnątrz) lub przechowywało w szkatułce owinięty w fioletowy jedwab. Był też noszony jako tzw. Medalion św. Benedykta. O karawace mówiono również „krzyż dobrej śmierci”. Karawaka stała się symbolem obchodów 870-lecia parafii w Łobżenicy.

.

Parafia Świętej Trójcy