2023 r. - Parafia Świętej Trójcy w Łobżenicy

Przejdź do treści
Z ŻYCIA PARAFII ŚWIĘTEJ TRÓJCY W ŁOBŻENICY 2023 r.

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. W polskiej tradycji zwane też świętem Trzech Króli, choć Ewangelia nie  nazywa przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami. Nazwa „Objawienie Pańskie" oznacza, że Jezus Chrystus objawia się całemu światu, że przyszedł na ziemię nie tylko dla narodu wybranego przez Boga, ale dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i żyć będą.
W Łobżenicy od 2012 roku odbywają się orszaki Trzech Króli. (foto)


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI ŁOBŻENICY

W piątek przed Niedzielą Palmową, 31 marca, w Łobżenicy odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta. Nabożeństwo rozpoczęła Msza Święta w kościele Świętej Trójcy. Po niej licznie zgromadzeni parafianie wraz z kapłanami wyszli na zewnątrz i rozpoczęli wędrówkę. Zatrzymując się przy kolejnych stacjach rozważaliśmy Mękę Jezusa Chrystusa. Rozważania tegoroczne odnosiły się do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W nabożeństwie wzięła udział bardzo liczna grupa parafian. Krzyż od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych grup. Strażacy zabezpieczali trasę procesji i asystowali przy krzyżu. Parafianie przygotowali miejsca poszczególnych stacji. W tym roku trzeba było zmienić trasę procesji, ze względu na remont Placu Wolności. Drogę Krzyżową zakończyliśmy się przy kościele Świętej Trójcy.PAPIESKI MARSZ PAMIĘCI

W niedzielę 2 kwietnia minęła 18 już rocznica śmierci świętego Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w Łobżenicy odbył się papieski marsz pamięci. Został on zorganizowany przez naszych parafian. W czasie marszu uczestnicy odmawiali modlitwę różańcową, dziękując Panu Bogu za Świętego Papieża Polaka i jednocześnie modlili się o trwanie w dziedzictwie Jego nauczania i obronę dobrego imienia.  W marszu uczestniczyli parafianie łobżeniccy jak również mieszkańcy pobliskich parafii.RODZINA BOGIEM SILNA

W sobotę 20 maja 2023 roku w sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej odbyło się spotkanie rodzinne z Wojownikami Maryi. Jego hasłem były słowa: „Rodzina Bogiem silna”. Rozpoczęło się ono w kościele Świętej Trójcy w Łobżenicy. Ksiądz proboszcz powitał przybyłych uczestników i zarysował im historię kultu Świętej Anny w Łobżenicy. Stamtąd wyruszyła procesja w obronie wartości rodziny z kopią obrazu Matki Bożej Góreckiej i relikwiami Świętego Jana Pawła II do Górki Klasztornej. W czasie procesji odmawiano modlitwę różańcową w intencji rodzin.


WYCIECZKA PARAFIALNA

W dniach od 19 do 21 czerwca odbyła się kolejna wycieczka parafialna. Tym razem pojechaliśmy na północ, w okolice Elbląga. W ciągu trzech dni zwiedziliśmy Elbląg, Frombork, Braniewo i Kadyny, byliśmy także w Świętym Gaju – miejscu męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha. Ciekawym punktem programu był rejs statkiem po Kanale Elbląskim. Kanał ten został zbudowany dla szybszego transportu towarów. Prowadzi przez szereg pochylni, przez które statki przejeżdżają po szynach na specjalnych wózkach. Dlatego rejsy nazywane są: Statkiem po trawie.
Frombork to miasto znane przede wszystkim z kompleksu kościelno-obronnego. Tam przez wiele lat mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. Tam też dokonał najważniejszego odkrycia – udowodnił, że Ziemia i pozostałe planety układu słonecznego krążą wokół Słońca.
W Braniewie oprócz kościoła Świętej Katarzyny zwiedziliśmy lokalne muzeum mieszczące się w gmachu Collegium Hosianum.
Elbląg to miasto prawie całkowicie zniszczone w 1945 roku. Do dzisiaj sukcesywnie odbudowywana jest elbląska starówka – efekty wysiłku mieszkańców są imponujące.
Kadyny – jedyna miejscowość w tamtej okolicy nietknięta zniszczeniami wojennymi.
W drodze powrotnej był jeszcze Malbork z imponującym zamkiem krzyżackim, który został kupiony przez Polskę od Krzyżaków.
Wycieczka była bardzo udana, do czego przyczyniła się także piękna pogoda, dobra atmosfera w grupie, a także organizacja całego przedsięwzięcia. (foto)WIZYTA KS. BISKUPA KRZYSZTOFA WŁODARCZYKA
27.10.2023 r.


Źródło:

„Dziękujmy za sumienie, które pokazuje nam właściwą drogę” –  podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, wskazując, że warto poznawać siebie w  odniesieniu do Słowa, w którym jest zawarte Boże prawo.
Biskup spotkał się z mieszkańcami parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy  na wspólnym różańcu, po którym przewodniczył Eucharystii. – Dziękuję za  możliwość zatrzymania się w tym miejscu, za codzienną posługę kapłanów i  waszą obecność – mówił.
Wizyta ta wynikała z potrzeby serca pasterza diecezji bydgoskiej i  odbyła się poza codziennymi posługami. – Dziękuję za to, że ksiądz biskup jest z nami jako pasterz i ojciec. Za świadectwo, które jest dla  nas umocnieniem – dodał proboszcz łobżenickiej wspólnoty ks. Piotr  Pieniążek. [...]

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin JarzembowskiNARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2023 r. w kościele Świętej Trójcy w Łobżenicy została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz Piotr Pieniążek. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych Przewodniczący Rady Powiatu Pilskiego pan Kazimierz Wasiak, Burmistrz Łobżenicy pan Piotr Łosoś, radni powiatu i miasta, strażacy, harcerze, delegacje szkół, firm, instytucji i organizacji z terenu miasta i gminy. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. (foto)


Parafia Świętej Trójcy

Data erygowania 1141 r.                       

Parafia Świętej Trójcy

Data erygowania 1141 r.                       

Wróć do spisu treści