2022 r. - Parafia Świętej Trójcy w Łobżenicy

Przejdź do treści
Z ŻYCIA PARAFII ŚWIĘTEJ TRÓJCY W ŁOBŻENICY 2022 r.
UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Święto Trzech Króli - zwane tak na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Chrystus objawiając się Mędrcom objawił się całemu pogańskiemu światu. Oznacza to, że wszyscy ludzie zostali zaproszeni do przyjęcia Dobrej Nowiny. My także podążyliśmy na spotkanie ze Świętą Rodziną w barwnych orszakach Kacpra, Melchiora i Baltazara. Tegoroczne hasło orszaku „Dzień dziś wesoły” nawiązuje do kolędy „Z narodzenia Pana”. W Łobżenicy orszaki Trzech Króli odbywają się od 2012 roku. (foto)
102 ROCZNICA POWROTU ŁOBŻENICY DO MACIERZY

25 stycznia 1920 roku, po 148 latach niewoli, Łobżenica doczekała upragnionej wolności. 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich pod dowództwem porucznika Stanisława Bujakiewicza wkroczył do miasta, jak podają źródła, o godz. 11.10. W rocznicę tego wydarzenia w kościele pw. Świętej Trójcy odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Piotr Pieniążek. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik na Placu Wolności, gdzie przybyłe delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki. (foto)


KSIĄDZ PUŁKOWNIK TADEUSZ ŁUKASZCZYK
(15.07.1951-4.02.2022)

Na wieczną służbę odszedł ks. płk Tadeusz Łukaszczyk.
Człowiek z pasją o nieprzeciętym poziomie intelektualnym oraz o niezłomnym kręgosłupie moralnym.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

Pożegnanie ks. płk. Tadeusza Łukaszczyka 9.02.2022 r. (foto)
Urodzony 15 lipca 1951 r. w Łobżenicy. W latach 1970-1972 jako alumn odbył zasadniczą służbę wojskową w Bartoszycach. 21 czerwca 1975 roku wyświęcony na diakona. Święcenia kapłańskie przyjmował w katedrze gnieźnieńskiej 5 czerwca 1976 r. z rąk prymasa Polski bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pracował jako kapłan w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Oddelegowany do duszpasterstwa w Ordynariacie Polowym WP od 1991 r. pełnił posługi w garnizonach w Bydgoszczy, Chełmnie n/Wisłą, Łodzi, Jeleniej Górze, Legnicy, Morągu. Był notariuszem Sądu Biskupiego Diecezji Bydgoskiej, kapelanem Bractw Kurkowych Diecezji Bydgoskiej oraz kapelanem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy. Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskich Rekolekcji Bractw Kurkowych w Górce Klasztornej. Kapłan intelektualista, posiadający niezwykły dar swobody mówienia i pisania o sprawach ważnych.
Autor książek:
-  „Wierność zagrożona”;
- „720 dni na Warmii i Mazurach”;
- „Dało się z nimi żyć”;
- „W cieniu góreckich dębów”;
- „Bractwo na nowo odkryte”;
- „Zostawił w nas ślad. Prymas Tysiąclecia w mojej pamięci”.
Był współautorem szesnastu innych książek. Publikował też artykuły naukowe z dziedziny pedagogiki i etyki.
W ostatnich latach mieszkał w domu księży emerytów w Bydgoszczy. Często odwiedzał Łobżenicę, zawsze żywo zainteresowany sprawami rodzinnego miasta.

tekst: Renata Grochowska
zdjęcia: Eugeniusz Starszak
SPRAWOZDANIE ROCZNE POKOLĘDOWE 2021 – 2022

Upłynął kolejny rok, skończył się czas kolędy, chcę zatem przedstawić Parafianom to, co istotne dla naszej parafii.

Rok 2021 był w historii naszej parafii kolejnym rokiem z epidemią. Co prawda, nie było już takich obostrzeń, jak w 2020 roku, ale dotykały nas ograniczenia, które spowodowały, że nie mogliśmy odprawić Drogi Krzyżowej ulicami Łobżenicy oraz procesji Bożego Ciała. Kolejny raz zamiast odwiedzin kolędowych w rodzinach, odprawialiśmy Msze Święte dla mieszkańców poszczególnych wiosek i ulic. Dziękujemy Parafianom za udział w tych Mszach, wspólną modlitwę i  złożone ofiary – było to 11.581 zł.
Mimo epidemii i związanych z nią ograniczeń w kościołach parafii odbywały się wszystkie nabożeństwa, cały czas była i jest okazja do spowiedzi.

Według kartotek i programu FARA, którego używamy w biurze parafialnym, parafię zamieszkuje 4784 osób, w tym 2386 mężczyzn i 2397 kobiet. Rodzin jest 1667.
Księża nawiedzają co miesiąc chorych w domach. Regularnie z tej posługi korzysta 50 osób chorych i starszych.
Parafia posiada cmentarz, którego utrzymanie jest kosztowne - za wywóz śmieci parafia płaci rocznie prawie 30.000 zł. Pewne różnice wynikają z ilości opróżnianych pojemników w danym miesiącu. Nie dostaliśmy jeszcze cennika na wywóz śmieci z cmentarza na 2022 rok.
Nasza parafia to także bieżące utrzymanie obiektów oraz remonty i konserwacja zabytków. Z bieżących, choć wcześniej nie zaplanowanych inwestycji, był remont zachodniej elewacji Domu Świętego Józefa. Budynek jest stosunkowo nowy, ale jego wykonanie i stan pozostawia wiele do życzenia - stąd przez najbliższe lata będą przy nim wykonywane sukcesywnie prace remontowe – przede wszystkim elewacji, rynien i dziedzińca.
Staraniem i kosztem mieszkańców Rudnej został wykonany remont kościoła filialnego – pomalowano ściany zewnętrzne – i odnowiono krzyż przed kościołem.

Można powiedzieć, że zakończył się remont zewnętrzny Kościoła Świętego Szczepana. Pozostała tylko stolarka okienna w południowej ścianie. To zostanie wykonane w tym roku. I tak przez kilka lat będą prowadzone niewielkie ale konieczne prace wewnątrz tego kościoła. Trochę przypomnienia czyli już historii. Remont kościoła rozpoczął się w 2013 roku, pełną parą ruszył od 2016. Jeszcze za poprzedniego proboszcza księdza Karola Glesmera wyremontowana została wieża wraz z zegarem.
Przez kolejne lata trwały prace przy położeniu nowego dachu, odnowieniu elewacji oraz remoncie okien i drzwi. Prace te rozciągnęły się w czasie z powodu epidemii i mniejszych dotacji, o czym mówiłem rok temu. Dotychczasowy remont kościoła Świętego Szczepana kosztował łącznie 926.417 zł, bez okien i drzwi wejściowych. Projekty, bieżące załatanie dziur itp. – 27.000 zł, wieża – 220.000, reszta to dachy i ściany. Inwestycja była finansowana ze środków własnych parafii oraz z dotacji z: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Kościelnego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i Urzędu Miasta i Gminy w Łobżenicy. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim ofiarodawcom oraz ludziom i firmom z Łobżenicy, którzy dołożyli „swoją cegiełkę” do remontu.(foto)

W obecnym roku są zaplanowane następujące prace inwestycyjne: konserwacja części ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej, odbudowa muru Wzgórza Świętej Anny od strony ul. Sportowej, przygotowanie ekspertyzy i dokumentacji do remontu kościoła Świętej Trójcy – przede wszystkim wieży i części zachodniej nawy - tej, która jest w fatalnym stanie.

Dziękuję wszystkim Parafianom za całoroczną troskę i ofiarność.

Wszystkie rachunki i należności są płacone regularnie. Zobowiązania finansowe wobec Kościoła diecezjalnego i powszechnego wynoszące 35.679 zostały opłacone – dzięki jednorazowej wpłacie zaoszczędzimy 1.465 zł. Obecnie w Banku Spółdzielczym w Łobżenicy parafia ma zgromadzone następujące środki: 49.826 zł na koncie podstawowym i 144.984 zł na subkoncie, na które wpłacane są ofiary z drugich niedziel miesiąca.

Za wszelkie dobro, jakiego doznaliśmy w ubiegłym roku, za modlitwę, troskę o wspólne dobro, wsparcie, pomoc i ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać” i życzymy wszystkiego, co potrzebne wszystkim Parafianom.

Księża Parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy
ks. Proboszcz Piotr Pieniążek
ks.Wikariusz Bartosz Brzeziński


POMOC UKRAINIE

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Papież Franciszek zaapelował do wszystkich wierzących, aby w Środę Popielcową  podjąć post i modlitwy w intencji pokoju. Włączyliśmy się w pomoc dla ogarniętych wojną mieszkańców Ukrainy. Składka zbierana w Środę Popielcową została w całości przekazana na ten cel. Od 2 do 11 marca wspólnie z GS Łobżenica i sklepami sieci "Lewiatan"przeprowadziliśmy zbiórkę żywności dla parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorodowie na Ukrainie. Bardzo dziękujemy za hojność i dobroć serca. Bóg zapłać.
W sposób szczególny dziękujemy Prezes Gminnej Spółdzielni pani Andżelice Balcer, młodzieży oraz drogim darczyńcom. Serdeczne podziękowania także dla mieszkańców Rudnej, którzy włączyli się w tę inicjatywę z panem Sołtysem Jarosławem Maciejewskim na czele. Serdeczne Bóg zapłać. Parafia jest gotowa nadal pomagać uchodźcom z Ukrainy.DROGA KRZYŻOWA ULICAMI

W piątek 8 kwietnia po Mszy Świętej wyruszylimy śladami Jezusa na Golgotę. Szliśmy ulicami Łobżenicy, aby przy kolejnych stacjach rozważać Mękę Pańską. Udział w tym szczególnym nabożeństwie jest wyrazem i świadectwem naszej wiary. Znakiem przywiązania do Ukrzyżowanego. Jest to również okazja by zastanowić się nad swoim życiem i oddać Chrystusowi siebie i swój krzyż. Poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej towarzyszyły rozważania, których tematyka dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny na Ukrainie. Przy kolejnych Stacjach niesienie Krzyża podejmowali - strażacy z OSP w Luchowie, służba liturgiczna, wspólnoty parafialne, pracownicy UMiG oraz MOPS w Łobżenicy, nauczyciele Szkoły Podstawowej, harcerze z zastępów "Bratnie Dłonie" i "Zawisza Niebiescy", wolontariusze z koła "poMOCNI", pracownicy OSM w Łobżenicy, pracownicy ZGKiM w Łobżenicy, Koło Pszczelarzy, mieszkańcy Rudnej, księża, pracownicy Zakładu Pogrzebowego "Kalia", Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Łobżenicy oraz wszyscy chętni parafianie. Nabożeństwo zakończyło się na Placu Wolności. (foto)NA WIELKI TYDZIEŃ

Wielki Post zbliza się do końca. Niedługo będziemy celebrować Święte Triduum Paschalne i Święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W poprzednich dwóch latach święta naznaczone były pandemią koronawirusa i wynikającymi z niej obostrzeniami, które obejmowały także zgromadzenia  liturgiczne. Życzyliśmy sobie wówczas by pandemia ustąpiła i abyśmy mogli żyć normalnie. W tym roku spoadło na nas nowe doświadczenie. Wojna. 24 lutego Rosja napadła na Ukrainę. Naród ukraiński doświadcza ogromu bestialstwa ze strony agresora. Atakowani są cywile - starcy, kobiety, dzieci... Nasz polski naród zachował się tak, jak należy niosąc  pomoc bliźnim, którzy znaleźli się w potrzebie. To przyjmowanie uchodźców z Ukrainy do swoich domów, zbiórki żywności, lekarstw, odzieży. Stało się to na progu Wielkiego Postu - czasu modlitwy, jałmużny i postu. Polacy podjęli działania pomagając mieszkańcom Ukrainy zarówno materialnie jak i duchowo. Mamy zatem możliwość by tegoroczny Wielki Post przeżyć wyjątkowo - w konkretny sposób pomóc ludziom potrzebującym. W Uroczystość Zwiastowania  Pańskiego 25 marca, Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego dnia w jedności z Następcą Świętego Piotra w Łobżenicy w kościele Świętej Trójcy odmówiliśmy Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. To wielka pomoc duchowa. Z historii wiemy jak wiele może ufna modlitwa za wstawiennictwem Matki Bożej w sprawach po ludzku wydających się  beznadziejnymi. Wystarczy wspomnieć chociażby cud pod Lepanto w 1571 r. i cud nad Wisłą w 1920 r. My żyjący na Krajnie mieszkańcy Łobżenicy nieraz doświadczyliśmy cudów wymodlonych za wstawiennictwem Matki Bożej Góreckiej. Warto przypomnieć, że po zwycięskiej bitwie pod Lepanto, w Wenecji zbudowano kaplicę Matki Bożej Różańcowej, a na jej ścianach  wypisano słowa "Non virtus, non arma,  non duces, sed Mariae Rosiae victores nos fecit" - "Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa uczyniła nas zwycięzcami".G dy nadejdzie Wielki Piątek będziemy przeżywać dzień ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. Ale w niedzielę wielkanocną smutek piątku zamieni sie w  radość zmartwychwstania Chrystusa. Chrystus Zmartwychwstały przybył do apostołów i rzekł do nich "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał tak i Ja was posyłam". Niech Chrystus, który umarł i zmartwychwstał obdarzy nasze rodziny, parafię, Polskę, Ukrainę i cały  świat pokojem. A my bądźmy posłańcami pokoju Bożego.

Ks. proboszcz Piotr Pieniążek
z kapłanami Parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy


TRIDUUM PASCHALNE

W Wielki Cwartek po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w kościele Świetej Trójcy, w procesji przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do kościoła Świętego Szczepana, gdzie znajdowała się "Ciemnica" symbolizująca więzienie, w którym Jezus Chrystus spędził noc przed wyrokiem, męką i śmiercią na krzyżu. W piątek w kościele Świętego Szczepana odprawiliśmy nabożeństwo drogi krzyżowej oraz Liturgię Męki Pańskiej. Następnie w procesji, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kościoła Świętej Trójcy do symbolicznego grobu. W sobotę odbyło się święcenie pokarmów na stoły wielkanocne. Wieczorem o godz. 20.00 odprawiliśmy uroczystą Wigilię Paschalną z procesją wokół kościoła. Jest ona czuwaniem w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Chrystusa, centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, rozpoczyna uroczystości związane ze świętowaniem zmartwychwstania Chrystusa. Jej przebieg wyznaczają trzy symbole: ogień, woda i chleb. Niedziela Wielkanocna rozpoczęła się uroczystą procesją i rezurekcją. (foto)ALLELUJA! JEZUS ŻYJE!
Niech radość Zmartwychwstania napełnia serca pokojem. Miłość jest silniejsza od nienawiści, silniejsza od śmierci. Niechaj Chrystus Zmartwychwstały pomaga nam nieustannie zmartwychpowstawać z naszych grzechów i słabości. Wszystkim Parafianom oraz przybyłym Gościom życzymy owocnego udziału w Misterium Paschalnym Chrystusa. Niech spotkanie ze Zbawicielem przy Stole Eucharystycznym i przy stole w domach rodzinnych umocni Was i Wasze rodziny w miłości, jedności i pokoju.

Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy.
Duszpasterze Parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy
DZIEŃ DOBRA

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24.04. 2022 r. o godz. 15.00 odprawione zostało uroczyste nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Ta niedziela była w Kościele w Polsce "Dniem Dobra". Zbieraliśmy ofiary na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Odbył się także bieg uliczny. Trasa wiodła z Łobżenicy do Górki Klasztornej i z powrotem do Łobżenicy. Bieg zakończył się w kościele Świętej Trójcy, gdzie uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. (foto)UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI

We wtorek 3 maja Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. Uroczystość ta nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z  1656 r. Dzień 3 maja jest także Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja, uchwalonej w 1791 r. O godzinie 11.00 w kościele Świętej Trójcy została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Na Mszę przybyły delegacje władz samorządowych, szkół, instytucji i organizacji oraz poczty sztandarowe. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz na Plac Wolności gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. (foto)UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

12 czerwca 2022 r. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jest to dzień głównego odpustu w naszej parafii. Sumę odpustową o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. doktora Waldemara Szczerbińskiego koncelebrowali ks. Piotr Pieniążek, ks. Andrzej Rogowicz oraz ks. Lucjan Wiśniewski. Kazania w dniu dzisiejszym głosił ksiądz Waldemar Szczerbiński. (foto)UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ

16 czerwca 2022 r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej czyli Boże Ciało.  W tym roku miała ona szczególny wydźwięk. Po dwóch latach pandemii i wynikających z niej ograniczeniach tym razem, tak jak przed laty przeszliśmy w procesji z kościoła Świętej Trójcy do kościoła Świętego Szczepana. Po drodze zatrzymaliśmy się przy czterech ołtarzach – przy kościele na ulicy Mickiewicza, na Placu Wolności, na Placu Zwycięstwa i przy kościele Świętego Szczepana. Ołtarze zostały przygotowane przez: grupy modlitewne parafii, strażaków, mieszkańców i Szkołę Podstawową w Łobżenicy. W procesji uczestniczyło bardzo wielu parafian. Miasto na trasie procesji było udekorowane. Dziękujemy Panu Bogu za dar Eucharystii, a ludziom za udział w procesji oraz pomoc w jej przygotowaniu.PIELGRZYMKA PARAFIALNA

27 i 28 czerwca odbyła się parafialna pielgrzymka do Gietrzwałdu i Świętej Lipki. Pielgrzymi odwiedzili Stoczek Klasztorny, Reszel, Gietrzwałd i Świętą Lipkę. W klasztorze w Stoczku był więziony ksiądz Prymas Stefan Wyszyński. W Reszlu znajduje się kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Zamek Biskupów Warmińskich. Gietrzwałd natomiast to miejsce objawień Matki Bożej. Co ciekawe, te objawienia są jedynymi uznanymi przez Kościół na terenie Polski. Święta Lipka to sanktuarium również związana z Maryją. W kościele znajdują się organy na których umieszczono figury min. Matki Bożej, Archanioła Gabriela i aniołów. W czasie gry figury się poruszają.
Pielgrzymka to czas wspólnej modlitwy podczas podróży, w świętych miejscach, modlitwy wspólnotowej i indywidualnej. Na wszystko był czas. To także możliwość odwiedzenia miejsc historycznych i obiektów zabytkowych. To również możliwość rozmów, które ubogacają i zbliżają do siebie ludzi. Niech będą dzięki Panu Bogu i Matce Bożej za to piękne przeżycie. (foto)

ks. proboszcz Piotr PieniążekŚWIĘTO PATRONKI MIASTA

We wtorek, 26 lipca, przypadło wspomnienie Świętej Anny - Matki Najświętszej Maryi Panny. Święta Anna jest patronką matek, kobiet rodzących, wdów, żeglarzy, ubogich oraz małżeństw. Patronką Łobżenicy została ogłoszona dekretem Stolicy Apostolskiej 4 marca 2015 r. Obchody uroczystości ku czci Patronki naszego miasta rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji mieszkańców Łobżenicy  koncelebrowaną przez ks. proboszcza Piotra Pieniążka, ks. Mirosława Kwiatkowskiego i ks. Lucjana Wiśniewskiego. Po Mszy św. oraz nabożeństwie ku czci św. Anny zostały ogłoszone wyniki konkursów plastycznego i literackiego. Następnie Pan Piotr Łosoś burmistrz Łobżenicy złożył wszystkim Annom jak również mieszkańcom naszej gminy serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności oraz pogody ducha. Potem wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu artystów operowych scen bydgoskich Justyny Gęsickiej i Krzysztofa Zimnego. Na fortepianie akompaniował Piotr Jańczak - kompozytor, pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przed kościołem obejrzeć można było prace, które wpłynęły na konkurs na temat Świętej Anny zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy. Poczęstunek zaś ufundowała Gminna Spółdzielnia SCH Rolnik w Łobżenicy. (foto)WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji nazywana świętem Matki Bożej Zielnej. To upamiętnienie wzięcia Maryi do nieba razem z ciałem i duszą po tym, jak zakończyła swoje ziemskie życie. Po każdej Mszy św. poświęcenie ziół i kwiatów symbolu najpiękniejszego owocu ziemi jakim jest Matka Boża. 15 sierpnia to również święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą. Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych została odprawiona w kościele Świętej Trójcy o godz. 11.00. (foto)DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY

28 sierpnia 2022 r. w naszej parafii i gminie przeżywaliśmy Święto Plonów czyli Dożynki. Msza Święta dożynkowa została odprawiona o godz. 12.00 na stadionie miejskim w Łobżenicy. Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Piotr Pieniążek, ks. rektor Piotr Lipski MSF oraz ks. Janusz Jezusek MSF. Następnie odbył się obrzęd dożynkowy. (foto)PIELGRZYMKA PARAFIALNA

W dniach 12 i 13 września odbyła się parafialna pielgrzymka do Lichenia i Częstochowy. Pierwszego  dnia odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Bazylice Licheńskiej. Następnie zwiedziliśmy obszerny teren wokół sanktuarium, m.in. Golgotę, stary kościół pw. Świętej Doroty i kaplicę krzyżem, do którego strzelała w czasie okupacji Niemka. Niektórzy odważyli się wjechać na wieżę, z  której dzięki dobrej pogodzie mogli podziwiać tereny wokół Lichenia. Po południu pielgrzymka dotarła do Częstochowy. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji w miejscu noclegu pielgrzymi udali się na Jasną Górę. Tam  mieli czas na modlitwę indywidualną. O godz. 21 uczestniczyliśmy w Apelu  Jasnogórskim.
Kolejny  dzień rozpoczęliśmy już przed 6 rano. Po odsłonięciu Obrazu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a następnie czas na modlitwę i zwiedzanie klasztoru. Po śniadaniu nawiedziliśmy Sanktuarium Krwi Chrystusa, gdzie każdy otrzymał błogosławieństwo Relikwią Krwi Chrystusa. Po modlitwie autobus z pielgrzymami ruszył w kierunku  Ciechocinka. Tam był czas na spacery i posiłek. W Ciechocinku każdy przespacerował się w okolicy słynnych tężni, niektórzy nawet weszli na ich koronę. Po relaksacyjnym pobycie w Ciechocinku była już droga  powrotna do Łobżenicy. W czasie dwóch dni panowała sprzyjająca pogoda.  Za ten wyjazd Bogu niech będą dzięki, a uczestnikom podziękowanie za  udział i wspaniałą atmosferę. (foto)

ks. proboszcz Piotr PieniążekZADUSZKI POETYCKIE

Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny - Święto Zmarłych. Na naszym parafialnym cmentarzu 2 listopada odbyły się "Zaduszki poetyckie" zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy. Spektakl poświęcony był refleksji i zadumie nad ulotnością ludzkiego życia. Kwiaty, które przynosimy na groby i zapalane znicze, to jedynie symbole - zmarli żyją w naszej pamięci dopóki ich wspominamy. Nasza troska o zmarłych cierpiących w stanie oczyszczenia realizuje się między innymi przez modlitwę. Na zakończenie modliliśmy się się za zmarłych parafian. (foto)NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek, 11 listopada obchodziliśmy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Msza Święta w intencji Ojczyzny została odprawiona o godz. 11.00 w kościele Świętej Trójcy. Na wspólną modlitwę licznie przybyły delegacje organizacji, szkół i przedsiębiorstw, władze samorządowe oraz przedstawiciele grup modlitewnych. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz Piotr Pieniążek. Następnie przeszliśmy na cmentarz parafialny gdzie na mogile pomordowanych złożono wiązanki kwiatów. (foto)Parafia Świętej Trójcy

Data erygowania 1141 r.                       

Parafia Świętej Trójcy

Data erygowania 1141 r.                       

Wróć do spisu treści