Z ŻYCIA PARAFII ŚWIĘTEJ TRÓJCY W ŁOBŻENICY 2021 r.
NOWY ROK
W zapiskach dokumentujących wydarzenia z 2021 roku, będą się powtarzały sformułowania - "z powodu epidemii", "ze względu na epidemię" – oby jak najszybciej nie były potrzebne.
1 stycznia 2021 roku rozpoczął się nowy rok kalendarzowy. Wraz z nim pojawiły się zmiany w funkcjonowaniu parafii. Ze względu na mniejszą ilość księży w parafii, w celu zapewnienia Parafianom możliwości spowiedzi w niedziele i święta, a także mając na uwadze przypadki losowe, jakie mogą się przytrafić, od 1 stycznia Msze Święte w kościele Świętej Trójcy są odprawiane o godz.: 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00. W Rudnej Msze Święte odprawiamy teraz o godzinie 12.30. Jak zwykle przy zmianach nowe godziny Mszy wywołały różne reakcje wśród Parafian. Wydaje, się jednak, że większość rozumie tę sytuację.
TRZECH KRÓLI
6 stycznia obchodziliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Od 2012 roku tej uroczystości towarzyszył Orszak Trzech Króli, organizowany przez GCK w Łobżenicy. W orszaku brali udział liczni Parafianie, a także goście spoza parafii. W tym roku niestety, również ze względu na epidemię, orszaku nie było. Trzeba mieć nadzieję, że to pierwszy i ostatni raz.
KOLĘDA
Polskim zwyczajem i tradycją są odwiedziny przez kapłanów rodzin zamieszkujących parafie. W tym roku, z powodu epidemii, kolęda przybrała inną formę. Parafianie z poszczególnych wiosek oraz ulic Łobżenicy, byli zapraszani na Msze Święte odprawiane w ich intencji. Modliliśmy się wspólnie, dziękując Panu Bogu za łaski otrzymane w ubiegłym roku i o błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Bożej, potrzebne łaski i zdrowie a także o pomyślność i bezpieczeństwo w gospodarstwach, pracy zawodowej i w pracach domowych. Zmarłych Parafian polecaliśmy Miłosierdziu Bożemu, prosząc dla nich o radość nieba.
Na taką formę kolędy kapłani Diecezji Bydgoskiej otrzymali poniższe pozwolenie z Kurii.
Z polecenia Księdza Biskupa Jana Tyrawy, Biskupa Bydgoskiego, Kuria Diecezji Bydgoskiej informuje, że o wizycie duszpasterskiej w parafiach Diecezji będą decydować sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, mając na względzie przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne.
1. Pierwsza forma może polegać na zaproszeniu wiernych z wyznaczonej części parafii na wspólną Mszę św. w kościele parafialnym,
2. Druga forma to wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian po wcześniejszym uzgodnieniu terminu,
3. Trzecia możliwa forma to tradycyjna wizyta duszpasterska, zwłaszcza w parafiach wiejskich, jeśli pozwolą na to warunki sanitarne.
Ks. Grzegorz Nowak
Kanclerz Kurii
Msze Święte kolędowe odprawiane były według nastepującego porządku:
28.12.2020 r. – 8.01.2021 r.
W INTENCJI MIESZKAŃCÓW WSI
GODZINA 10.00.
a) w kaplicy w Rudnej - poniedziałek 28 grudnia;
b) w kościele Świętej Trójcy:
- wtorek 29 grudnia – w intencji mieszkańców Luchowa;
- środa 30 grudnia – w intencji mieszkańców Chlebna;
- poniedziałek 4 stycznia – w intencji mieszkańców Trzebonia;
- wtorek 5 stycznia – w intencji mieszkańców Kościerzyna Małego;
- czwartek 7 stycznia – w intencji mieszkańców Rataj;
- piątek 8 stycznia – w intencji mieszkańców Wiktorówka.
11.01 – 22.01.2021 r.
W INTENCJI MIESZKAŃCÓW POSZCZEGÓLNYCH ULIC ŁOBŻENICY
GODZINA 16.00.
- Poniedziałek, 11.01. – Wyrzyska, Polna.
- Wtorek, 12.01. – Złota, Srebrna, Browarna, Targowa.
- Środa, 13.01. – pl. Wolności, Powstańców, Pocztowa, Zajazdowa, Ogrodowa, Krótka.
- Czwartek, 14.01. – 1 Maja, pl. Zwycięstwa, Głowackiego.
- Piątek, 15.01. – Batorego, 600-lecia, Wojska Polskiego, Szczuki.
- Poniedziałek, 18.01. – Szkolna, Ściegiennego, Dąbrowskiego, Sobieskiego, Wodna, Sikorskiego.
- Wtorek, 19.01. – Sportowa, Olszowa, Sienkiewicza, Mickiewicza.
- Środa, 20.01. – Złotowska.
- Czwartek, 21.01. – Łączna, Spacerowa, Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, 27 Stycznia, Nad Rzeką.
- Piątek, 22.01. – Kasztanowa, Lipowa, Świerkowa, Jodłowa, Klonowa, Dębowa, Sosnowa, Raczkowskiego.
ROK ŚWIĘTEGO JÓZEFA
Obecny rok został, przez papieża Franciszka, ogłoszony rokiem Świętego Józefa. 19 marca, w Uroczystość Świętego Józefa, rozpoczęliśmy w naszej parafii cykl nabożeństw do tego świętego. Każdego 19 dnia miesiąca, po wieczornej Mszy Świętej, a jeżeli wypadnie to w niedzielę, wówczas po sumie, będziemy modlić się do Świętego Józefa. Józef jest patronem rodzin, mężczyzn i ojców, a takż patronem dobrej śmierci. Niech te nabożeństwa przyczynią się do zwiększenia kultu tego wspaniałego świętego - opiekuna Świętej Rodziny.
Za nami Wielki Post, Triduum Paschalne i Święta Wielkanocy. Ostatnie dni postu zostały naznaczone kolejną falą epidemii koronawirusa oraz wynikającymi stąd nowymi obostrzeniami. Od soboty przed Niedzielą Palmową zaczęły obowiązywać nowe limity ilości wiernych w kościołach. Na jedną osobę wyznaczono 20 m2. Zatem do kościoła Świętej Trójcy mogą obecnie wejść 43 osoby, a do kościoła Świętego Szczepana 30 osób. W kościołach nadal obowiązuje dezynfekcja dłoni, noszenie maseczek i zachowanie dystansu. Mimo tego, parafianie mieli możliwość spowiedzi przed świętami. Uroczystości Triduum Paschalnego oraz Wielkiej Nocy odbyły się jak zawsze, niestety z ograniczoną ilością wiernych. Wszystkie uroczystości były transmitowane przez internet. W tym roku, w odróżnieniu od roku ubiegłego, zostały poświęcone pokarmy na stoły wielkanocne. Pamiętamy, że w ubiegłym roku, w najważniejszych obrzędach roku liturgicznego mogło uczestniczyć jedynie 5 osób. Ufamy, że niebawem epidemia ustąpi a wraz z nią znikną wszystkie ograniczenia i uciążliwości. Kościół w czasie pandemii (foto).
KOMUNIKATY
KOMUNIKAT NUNCJATURY APOSTOLSKIEJ
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego.
2. Mianował administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.
+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski
Warszawa, 12 maja 2021 roku
KOMUNIKAT DIECEZJI TORUŃSKIEJ
Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy i mianował administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej bpa Wiesława Śmigla.
Decyzją Ojca Świętego Franciszka biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej sede vacante. Posługę tę będzie pełnił do czasu ustanowienia nowego biskupa bydgoskiego.
Ksiądz Biskup przyjmuje nowe zadanie w duchu odpowiedzialności za Kościół i pokornie prosi mieszkańców diecezji bydgoskiej i toruńskiej o modlitewne wsparcie jego posługi oraz o modlitwę w intencji powołania nowego pasterza diecezji bydgoskiej.
Niech codzienna modlitwa Ludu Bożego przyczyni się do pomnożenia wiary i umocni nadzieję w czasie oczekiwania na nowego pasterza.
ks. Paweł Borowski
rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej
I KOMUNIA ŚWIĘTA
9 maja 2021 r. w parafii Świętej Trójcy 60 dzieci z klas trzecich przystąpiło po raz pierwszy w życiu do Komunii świętej. Ze względu na epidemię i wynikające z niej ograniczenia liczby wiernych w kościołach, dzieci przyjęły Komunię w dwóch grupach. Pierwsza grupa na Mszy Świętej o godz. 11.00, a druga o godz. 13.00. Wraz z dziećmi i rodzicami dziękujemy Panu Bogu, że ta uroczystość odbyła się w zaplanowanym terminie i nie było konieczności zmiany daty, tak jak w ubiegłym roku.
BIERZMOWANIE
13 maja w parafii udzielono sakramentu Bierzmowania. Sakrament przyjęło 60 młodych ludzi z parafii w Łobżenicy i Bługowa, grupa wychowanków MOW z Łobżenicy i jedna mieszkanka DPS w Chlebnie. Bierzmowania udzielił kanclerz Kurii Bydgoskiej, ksiądz prałat Grzegorz Nowak.
NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE
W czwartek 13 maja, w rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej, które miało miejsce 13 maja 1917 roku w Fatimie, odprawiliśmy pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Rozpoczęło się w kościele, następnie uczestnicy przeszli w procesji różańcowej wokół kościoła, aby w kościele zakończyć modlitwę. Figurę Matki Bożej Fatimskiej ponieśli na ramionach wierni, parafianki i parafianie, oni także prowadzili modlitwę kolejnymi tajemnicami różańcowymi. Dziękujemy za udział i czynne włączenie się w nabożeństwo i zapraszamy do udziału w kolejnych. Nabożeństwa fatimskie będziemy odprawiać 13 dnia każdego miesiąca o godz. 20.00, do 13 października włącznie.
ODPUST PARAFIALNY
W niedzielę 30 maja 2021 r. w Uroczystość Trójcy Świętej, obchodziliśmy główny odpust parafialny. Na wszystkich Mszach Świętych kazania głosił ksiądz Jerzy Łapiński MSF, pochodzący z Rataj. Suma odpustowa została odprawiona o godzinie 11.00. Przybyli na nią zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych i rady parafialnej oraz liczni parafianie. Były poczty sztandarowe: Matek i Ojców Różańcowych, Straży Honorowej NSPJ, Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy, Koła Myśliwskiego „Dzik” i OSP Luchowo.
Po procesyjnym wejściu do kościoła rozpoczęła się Msza Święta. Po której odprawione zostało nabożeństwo ku czci Trójcy Świętej. Następnie odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Po procesji zgromadzeni odśpiewali dziękczynne Te Deum, po czym sumista pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali „Boże, coś Polskę”. (foto)
ŚWIĘTO PATRONKI MIASTA
26 lipca, to święto Patronki Łobżenicy – Świętej Anny. O godz. 18.00 została odprawiona Msza Święta wraz z nabożeństwem ku czci Świętej Anny. Przez Jej wstawiennictwo prosiliśmy o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla naszej wspólnoty parafialnej. Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Piotr Pieniążek, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał postać i cuda Świętej Anny. W koncelebrze współuczestniczyli ks. Mirosław Kwiatkowski, ks. Andrzej Rogowicz oraz ks. Lucjan Wiśniewski. Po nabożeństwie głos zabrał Burmistrz Łobżenicy p. Piotr Łosoś, który podkreślił historyczne tradycje kultu Świętej Anny w Łobżenicy. Następnie wysłuchaliśmy koncertu skrzypcowo-organowego w wykonaniu Janusza Jędrzejczyka, Marcina Pawłowskiego i Marii Ziarnik. Przed kościołem Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy przygotowało wystawę na temat Świętej Anny oraz poczęstunek. Resztę wieczoru spędziliśmy na rozmowach przy kawie i tradycyjnych "babeczkach Świętej Anny", które ufundowała Gminna Spółdzielnia SCH Rolnik w Łobżenicy. (foto)
WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
W dzisiejszą niedzielę 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W kościele Świętej Trójcy o godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Piotr Pieniążek. W tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na Mszy Świętej poświęcone zostały przyniesione do kościoła kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Czyni się tak na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi, w Jej grobie znaleźli kwiaty. (foto)
Maryjo, zabierz moje oczy – będę mógł łatwiej dostrzec ludzką biedę.
Maryjo, zabierz moje usta – wtedy w moich słowach będzie więcej ciepła.
Maryjo, zabierz moje serce – będę mógł lepiej kochać innych ludzi.
Maryjo, zabierz moje ręce – abym mógł w porę komuś drzwi otworzyć.
Maryjo, zabierz moje nogi – abym zdążył, nim będzie za późno.
Matko, zabierz moje życie, niech obumiera w Tobie.
Maryjo, zabierz moje usta – wtedy w moich słowach będzie więcej ciepła.
Maryjo, zabierz moje serce – będę mógł lepiej kochać innych ludzi.
Maryjo, zabierz moje ręce – abym mógł w porę komuś drzwi otworzyć.
Maryjo, zabierz moje nogi – abym zdążył, nim będzie za późno.
Matko, zabierz moje życie, niech obumiera w Tobie.
DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY
W niedzielę 29 sierpnia podziękowaliśmy Panu Bogu za zbiory. Mszę Świętą dziękczynną koncelebrowali ks. dziekan Andrzej Kalita i ks. proboszcz Piotr Pieniążek. Tradycja dziękczynienia za zebrane plony i ukończenie żniw jest nieodłącznym elementem kultury narodowej. Przynosimy na ołtarz płody ziemi oraz chleb. Modlimy się za wszystkich rolników dziękując za ich ciężką pracę. (foto)
Dziś dożynki czas wesela
Czas radości święto plonów
Rolnik orze sieje zbiera
By nie zbrakło w żadnym domu
Chleba tego powszedniego
Żeby każdy miał na stole
Bochen chleba – to dlatego
Pot człowieka wsiąka w rolę
Panu Bogu hołd składamy
Przynosimy dary ziemi
Dziękujemy i błagamy
O ustanie epidemii.
Renata Grochowska
DZIĘKCZYNIENIE ZA BEATYFIKACJĘ
Niedziela 12 września 2021 r. - dzisiaj w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się beatyfikacja Prymasa Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. W kościele Świętej Trójcy o godz. 18.00 została odprawiona Msza Święta dziękczynna, koncelebrowana przez ks. proboszcza Piotra Pieniążka, ks. Bartosza Brzezińskiego oraz ks. prałata Lucjana Wiśniewskiego. Ksiądz proboszcz w kazaniu podkreślił, że dla nas to szczególna radość gdyż parafia łobżenicka należała niegdyś do archidiecezji gnieźnieńskiej i przez wiele lat modliliśmy się "za naszego biskupa Stefana". Następnie ks. proboszcz poświęcił wizerunek błogosławionego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. (foto)
BISKUP BYDGOSKI
Diecezja Bydgoska, decyzją papieża Franciszka ma nowego biskupa diecezjalnego. Poniżej zamieszczamy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce oraz komunikat Administratora apostolskiego Diecezji Bydgoskiej, biskupa Wiesława Śmigla.
Nuncjatura Apostolska w Polsce
N. 6626/21
KOMUNIKAT
Ojciec Święty Franciszek
mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka.
Warszawa, 21 września 2021 roku.
+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski
Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy Diecezjanie!
Nasze modlitwy zostały wysłuchane i papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego Pasterza! Jednocześnie wygasa misja administratora apostolskiego, którą spełniałem w duchu służby Kościołowi oraz w poczuciu szacunku dla diecezji bydgoskiej. Wyrażam wdzięczność wszystkim duchownym, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w sprawy diecezji.
Bardzo proszę o serdeczne przyjęcie biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek. Jego dewiza biskupia: Gratia, misericordia, pax (Łaska, miłosierdzie, pokój) trafnie oddaje styl posługi, którą sprawuje. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. Ruchu Światło-Życie oraz członkiem Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Kanoniczne objęcie diecezji nastąpi 28 września o godz. 16.00 w Katedrze Bydgoskiej w czasie uroczystych Nieszporów. Zapraszam do wspólnej modlitwy za nowego Biskupa i diecezję. Biskupowi Krzysztofowi gratuluję i życzę błogosławieństwa Bożego w posłudze. Zapewniam o życzliwości oraz gotowości do współpracy!
Z modlitwą i błogosławieństwem
Bp Wiesław Śmigiel
WOLONTARIAT
W niedzielę, 26 września, po każdej Mszy Świętej przed kościołem Św. Trójcy sprzedawane były maskotki. Akcję zorganizowali Państwo Mariola i Krzysztof Zatorscy z pomocą Pani Katarzyny Kaczmarek. Maskotki zebrali wolontariusze z Zespołu Szkół w Łobżenicy, oni też zajmowali się ich sprzedażą. Dochód w wysokości 2000 zł przekazany został na dokończenie remontu elewacji kościoła Świętego Szczepana. Wszystkim zaangażowanym w tę sprawę: „Bóg zapłać”. (foto)
KANONICZNE OBJĘCIE DIECEZJI
PRZEZ KS. BISKUPA KRZYSZTOFA WŁODARCZYKA
„W tym sanktuarium czuję się bezpiecznie, bo jest nadzieja. Wszystko można zrobić, bo Maryja jest po naszej stronie” – mówił biskup Krzysztof Włodarczyk.
Katedra śś. Marcina i Mikołaja była miejscem uroczystości kanonicznego objęcia diecezji bydgoskiej przez jej – drugiego w historii – ordynariusza.
Decyzja Ojca Świętego Franciszka została ogłoszona 21 września i ponownie odczytana przez ustępującego administratora apostolskiego diecezji bp. Wiesława Śmigla. – Księże biskupie, serdecznie cię witamy – mówił na wstępie kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prałat Grzegorz Nowak, witając ordynariusza, dziękując zarazem administratorowi za „postawę służby i pomocy dla diecezji i wszystkich diecezjan”.
Biskupi Krzysztof Włodarczyk i Wiesław Śmigiel wraz z Kolegium Konsultorów podpisali protokół kanonicznego objęcia diecezji, po czym rozpoczęły się uroczyste Nieszpory ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości. – Bądźcie pozdrowieni – umiłowane Dzieci Boże, cała Wspólnoto Kościoła Bydgoskiego – zwrócił się do wiernych w czasie homilii bp Krzysztof Włodarczyk. – 13 września otrzymałem telefon od nuncjusza apostolskiego i wysłuchałem decyzji Ojca Świętego. Miałem jeszcze czas, by wszystko przemodlić, przemyśleć i podjąć odpowiedzialną decyzję. Wówczas skierowałem słowa do Jezusa: „Panie, daj spokój, przecież wiesz, jaki jestem… A teraz takie wyzwanie”. Usłyszałem odpowiedź Jezusa: „Bracie Krzysztofie, daj spokój, przecież wiesz, jaki Ja jestem…” –wspominał nowy ordynariusz diecezji bydgoskiej.
Przywołując słowa – jak określił – swojego mistrza duchowego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, bp Krzysztof Włodarczyk mówił: – Jeśli spadają jakieś krzyże, trudy życiowe, sytuacje niepożądane, nie do uniesienia, to jeszcze bardziej trzeba ufać Jezusowi i Niepokalanej. W tym sanktuarium czuję się bezpiecznie, bo jest nadzieja. Wszystko można zrobić, bo Maryja jest po naszej stronie – powiedział.
Biskup ordynariusz nawiązał do adhortacji apostolskiej papieża Pawła VI „Marialis cultus” o należytym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny. Dodał, że święty papież pokazał w niej cztery filary duchowości maryjnej.
Na zakończenie bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że bogactwo różnorakich elementów duchowości maryjnej wprowadzanych do życia chrześcijańskiego przyczynia się do właściwego i pełniejszego rozwoju osobowego poszczególnych członków danej wspólnoty, gdyż ich całą formację życia wewnętrznego przenika nadzieja, o której pisał Ojciec Święty Paweł VI we wspomnianej już adhortacji.
Przed błogosławieństwem słowo do nowego biskupa bydgoskiego skierował ks. prałat Ryszard Pruczkowski
Na zakończenie uroczystości nowy ordynariusz odczytał akt zawierzenia diecezji Matce Bożej Pięknej Miłości.
Ingres biskupa Krzysztofa Włodarczyka do katedry bydgoskiej odbędzie się 13 listopada.
http://www.diecezja.bydgoszcz.pl/
KORONKA NA ULICACH MIAST
28 września o godz. 15:00 na Placu Wolności w Łobżenicy zebrała się grupa ok. 50 osób, które odmówiła Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W ten sposób parafianie z Łobżenicy włączyli się w ogólnopolską akcję „Koronka na ulicach miast”. Modlono się o miłosierdzie dla siebie, bliskich, Ojczyzny, Kościoła i świata, szczególnie w intencji prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga. Spotkanie modlitewne zorganizowały rodziny Domowego Kościoła. Za organizację, wspólną modlitwę i świadectwo wiary: „Bóg zapłać”.
ODPUST MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ
7 października to dzień odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej. W tym dniu o godz. 18.00 odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył Misjonarz Świętej Rodziny z Górki Klasztornej, ksiądz Janusz Jezusek. On też wygłosił kazanie, w którym zachęcił do pobożności maryjnej i różańcowej. Mszę koncelebrowali: ks. proboszcz Piotr Pieniążek i ks. prałat Lucjan Wiśniewski. Po Mszy odbyło się nabożeństwo różańcowe i procesja wokół kościoła. W uroczystości uczestniczyli liczni parafianie, wśród nich poczty sztandarowe Matek i Ojców Żywego Różańca, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Szkoły Podstawowej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy.
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
1 listopada na cmentarzu została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych. Uroczystość Wszystkich Świętych to wyjątkowy dzień w liturgii Kościoła. Kościół zaprasza nas byśmy oddawali cześć Bogu przywołując wstawiennictwa Wszystkich Świętych. Wszystko dzisiaj wyraża miłość do Świętych; pamięć o tych, którzy odeszli, a których groby odwiedzamy oraz nadzieję zbawienia tych, którzy żyją. Jest to okazją do przypomnienia sobie podstawowego powołania każdego człowieka wierzącego, czyli powołania do świętości. Starajmy się pamiętać o naszych zmarłych każdego dnia. (foto)
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2021 r. obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. W kościele Świętej Trójcy o godz. 11.00 odprawiona została Msza Święta. Na wspólną modlitwę za Ojczyznę przybyły władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele grup modlitewnych, organizacji, szkół i przedsiębiorstw. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz Piotr Pieniążek. Modliliśmy się w intencji Ojczyzny. Dziękowaliśmy za tych, którzy na przestrzeni dziejów oddali życie za wolną i niepodległą Polskę. Prosiliśmy też, by wszyscy Polacy byli wierni ideałom patriotycznym i niepodległościowym, za które ginęły pokolenia. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności. (foto)
RORATY
Rozpoczął się Adwent - radosny, ale i refleksyjny, czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Nie ma on charakteru pokutnego, jest to jednak czas w którym powinniśmy się zastanowić nad naszym postępowaniem. Nad tym co robimy źle, a także nad tym czego nie robimy, a powinniśmy w imię miłości Boga i bliźniego.
Adwent to pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym. Składa się z dwóch odrębnych okresów:
- czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa na końcu czasów (do 16 grudnia);
- czasu przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w którym wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Biskupa Miry. Patrona cukierników, dzieci, flisaków, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy. "Patrona daru człowieka dla człowieka" jak Świętego Mikołaja nazwał św. papież Jan Paweł II. Po Mszy Świętej najmłodsi zostali, jak każdego roku, obdarowani słodyczami (foto)