2019 r. - Parafia Świętej Trójcy w Łobżenicy

Przejdź do treści
Z ŻYCIA PARAFII ŚWIĘTEJ TRÓJCY W ŁOBŻENICY 2019 r.
KAROLIADA 2019

W niedzielę 13 października 2019 r. w Bydgoszczy odbyła się kolejna „Karoliada”. Są to rozgrywki towarzyszące obchodom Dnia Papieskiego - rocznicy wyboru księdza kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Do Bydgoszczy przyjeżdżają grupy z parafii i dekanatów Diecezji Bydgoskiej. Po Mszy świętej wszyscy udają się do hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbywa się kolejny etap. Drużyny startują w konkursach wiedzy o życiu i nauczaniu Świętego Jana Pawła II oraz zawodach sportowych. Oceniana jest też aktywność uczestników w strefie kibica. Z Łobżenicy do Bydgoszczy udała się grupa parafian w szerokim przedziale wiekowym: dzieci, młodzież i dorośli wraz z księżmi wikariuszami Sławomirem Rajkiem i Bartoszem Brzezińskim. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu Łobżenica zajęła dwa pierwsze miejsca zarówno w konkursach jak i w strefie kibica. Cieszymy się z tego osiągnięcia i gratulujemy uczestnikom. Przy okazji wyjazdu na „Karoliadę” zostały zakupione zielone koszulki z napisem Łobżenica i z krzyżem Karawaka. (foto)

PIELGZRYMKA DEKANALNA

W 2018 i 2019 roku w Diecezji Bydgoskiej odbywała się peregrynacja kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. To wydarzenie poprzedzone było dziewięcioletnimi przygotowaniami. Jednym z elementów tych przygotowań były coroczne pielgrzymki, ze wszystkich parafii diecezji, na Jasną Górę. 24 października 2019 r. odbyła się pielgrzymka dziękczynna za łaskę nawiedzenia. Wśród pielgrzymów byli też pątnicy z dekanatu łobżenickiego – 44 osoby z parafii w Łobżenicy, Gromadnie, Bługowie i Tłukomach. Najpierw pielgrzymi dotarli do Krakowa, do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tam uczestniczyli we Mszy Świętej w Bazylice Miłosierdzia Bożego i nawiedzili Centrum Świętego Jana Pawła II zlokalizowane w pobliżu „Solvay”, gdzie w czasie okupacji niemieckiej pracował młody Karol Wojtyła. Wieczorem w kaplicy klasztornej, przy grobie i relikwiach Świętej Siostry Faustyny odmówiliśmy modlitwę różańcową oraz odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Następnego dnia wczesnym rankiem Msza Święta i zaraz po śniadaniu w dalszą drogę do Częstochowy. Po czasie wolnym, przeznaczonym na posiłek i zakup pamiątek zgromadziliśmy się na Jasnej Górze, w auli księdza Kordeckiego, gdzie organizator pielgrzymki, ksiądz Mirosław Pstrągowski powitał wszystkich i rozpoczął obchody dziękczynienia. Pierwszym punktem było nabożeństwo drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Następnie rozpoczęło się czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dla pielgrzymów zostały odprawione Msze Święte: o godzinie 20 – dziękczynna i o północy – pasterka w intencji powołań do kapłaństwa i zakonu. W tej pierwszej służbę pełnili bracia kurkowi z Łobżenicy: pan Stanisław Bolanowski czytał pierwsze czytanie mszalne, a pan Leszek Glapiak odśpiewał psalm responsoryjny. Po Mszy Świętej do godziny 4 rano trwało czuwanie modlitewne. Po czym pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną i przed południem dotarli szczęśliwie do domów. Wszystkim pielgrzymom należy się podziękowanie za podjęty trud oraz wytrwałość w podróży i modlitwie, a Panu Bogu za wspaniałą słoneczną, ciepłą pogodę. (foto)
ZADUSZKI POETYCKIE

2 listopada 2019 r. na naszym parafialnym cmentarzu miały miejsce Zaduszki Poetyckie - rozważania na temat przemijania. Wykonawcami byli Katarzyna Kalita, Małgorzata Szcześniak oraz Paweł Berndt. W rolę narratora wcielił się ks.proboszcz Piotr Pieniążek.(foto)

UCZCZENIE POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

10 listopada 2019 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Łobżenicy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich, spoczywających na naszym cmentarzu. Zostały również oznakowane groby wszystkich, ustalonych dotychczas, Powstańców. (foto)

Józef Bagniewski
Franciszek Baranowski
Teofil Bethke
Franciszek Betscher
Jan Betscher
Józef Borowicz
Julian Byczek
Jan Dratwa
Leon Głyż
Tadeusz Góra
Jan Grochowski
Anna Jaworska
Wojciech Kluczka
Antoni Knajdek
Antoni Kotarak
Franciszek Lupa
Alojzy Modrak
Jakub Mrotek
Kazimierz Mrotek
Józef Orliński
Jan Palacz
Franciszek Paluszkiewicz
Michał Pasterniak
Franciszek Pawelszczak
Franciszek Piątek
Piotr Piątek
Władysław Piątek
Bolesław Pieprz
Władysław Pikulik
Franciszek Płaczek
Andrzej Przybysz
Franciszek Raszke
Józef Reinholz
Bronisław Sroczyński
Jan Sztypka
Leon Wnuk
Michał Woźniak
Alojzy Żendkowski
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NIEDZIELA POWOŁANIOWA

24 listopada 2019 r., w Uroczystość Chrystusa Króla w naszej parafii przeżywaliśmy niedzielę powołaniową. Gościliśmy ojca duchownego ks. doktora Pawła Hoppe oraz księży kleryków: Tymoteusza, Alberta, Tomasza i Kamila z Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy. Ojciec Paweł głosił kazania na wszystkich Mszach Świętych, a klerycy dzielili się historią swojego powołania oraz drogi do kapłaństwa. Okazało się, że ks. Tymoteusz przed pójściem do seminarium skończył studia – jest lekarzem stomatologiem. Ks. Albert zaś odkrył swoje powołanie po głebokim wewnętrznym przeżyciu na koncercie zespołu rapowego – kocha tę muzykę, sam komponuje i układa teksty. Po każdej Mszy Świętej były do nabycia płyty nagrane przez muzyczny zespół seminaryjny. Ojciec Paweł bardzo prosił o modlitwę w intencji powołań. Podkreślał, że z parafii w Łobżenicy pochodzi wielu kapłanów i sióstr zakonnych. Dzisiaj w seminarium bydgoskim do kapłaństwa przygotowuje się zaledwie dwunastu kleryków, podczas gdy przed dziesięciu laty było ich sześćdziesięciu. Wskazywał też na niezastąpioną rolę rodziny w wychowaniu do życia i wiary, a także pomocy w rozeznaniu swojego powołania.
Niedziela powołaniowa to ważne wydarzenie w życiu naszej parafii i ufam, że pomoże młodym ludziom właściwie rozeznać życiową drogę, do kapłaństwa, zakonu czy też do życia w rodzinie. Serdecznie dziękuję rodzinom z naszej parafii, które zaprosiły księży kleryków do siebie na niedzielny obiad. (foto)

MIKOŁAJKI

JARMARK BOŻONARODZENIOWY


PASTERKA

Z parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy płyną do wszystkich najpiękniejsze życzenia na wskroś bożych świąt Bożego Narodzenia. Niech światło betlejemskie, które rozproszyło mroki pamiętnej nocy rozświetla drogi każdego z nas, a Pan niech błogosławi. (foto)


PRZEGLĄD CHÓRÓW "ZŁOTY KAMERTON"
ks. Piotr Pieniążek – proboszcz
Parafia Świętej Trójcy

Data erygowania 1141 r.                       

Parafia Świętej Trójcy

Data erygowania 1141 r.                       

Wróć do spisu treści